fbpx

0212 823 64 66  

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Nedir ?

Kanal Tedavisi Nedir, Neden ve Nasıl Uygulanır? sorularınıza ait cevaplar bu yazımızda mevcuttur. Diş hekiminiz veya Endodontist kök kanal tedavisi gerektiğini söyledi mi? Eğer öyleyse, yalnız değilsiniz. Her yıl milyonlarca diş köklerine kanal tedavi veya endodontik tedavi yapılır. Kanal tedavi ile ilgili sizi rahatlatmak ve gülümsemenize yardımcı olmak için bu yazıyı sizin için derledik.Dişin beyaz kısmının altında diş minesi adı verien sert bir tabaka vardır onun altında ise dentin bölümü yer alır. Dentin: Dişlerin mezoderma kökenli kemiğe benzer yapıdaki temel tabakasıdır. Kuru ağırlığının %70-75 inin kalsiyum tuzu olması nedeniyle kemikten daha serttir. Dentin’in altında ise Pulpa adı verilen bir bölüm daha vardır. Diş özü olarak da bilinen bu kısım dişin kuron ve kök kısmında bulunan boşluklarda yer alan; dentin ile çevrelenen; şekil verici, besleyici, duyusal ve koruyucu işlevlere sahip, bol damarlanmış, sinir ağıyla sarılmış ve kök ucundan dişi terk eden bir bağ dokusudur. Bu kısım dişin büyümesine yardımcı olur. Pulpa olmadan dişler hayatta kalamaz.

Kanal Tedavisi Adım 1

Lokal anestezi ile tedavi edilecek diş ve çevre dokular enjeksiyon yoluyla uyuşturulur. diş özü iltihaplı ise uyuşması biraz zaman alabilir. Diş tamamen uyuşmadan diş hekiminiz tedaviye başlamaz.

Kanal Tedavisi Adım 2

Rubber-dam; diş hekimliğinde hasta ağzına takılarak, çalışılan bölgenin izole edilmesini sağlayan malzemedir. Kanal tedavisi kolaylaştırmak için pek çok diş hekimi tarafından tercih edilir. Kauçuk ince bir tabaka ile hastalıklı diş diğer komşu dişlerden ayrıştırılır. Ruber-dam kullanımı tedavi sırasında bölgenin steril bir ortamda gerçekleşmesini sağlar.

Kanal Tedavisi Adım 3

Hastalıklı dişe küçük bir erişim deliği açılarak pulpa boşluğu ve kök kanallarına erişim sağlanır.

Kanal Tedavisi Adım 4

Kanallar antiseptik ve antibakteriyel çözümler ile dezenfekte edilir.

Kanal Tedavisi Adım 5

Hastalıklı veya ölü pulpa dokusu ve diş köklerine ulaşmak için özel tasarlanmış aletler kullanılır. Bölge uyuşuk olduğu için bir acı hissedilmez fakat sinirlerde tedaviye başlanıldığında ağrı hissedebilirsiniz.

Kanal Tedavisi Adım 6

Kanal tedaviden sonra sızdırmazlık sağlamak için minik esnek aletlerle diş kanalı şekillendirilir ve temizlenir.

Kanal Tedavisi Adım 7

Kök kanal dolguları kanal içine uyacak şekilde seçilir. Genellikle kauçuk ve benzeri malzemeler kullanılır bu malzemeler kanal boşluğu doldurmak için kullanılır. Kelimenin tam anlamıyla termoplastik bir malzeme ile birlikte yapışkan dolgu mazemesi kullanılarak kanal boşluğu doldurur. Kanallarda sızdırmazlık son derece önemlidir. Bakteriler yolu ile yeniden enfekte olmasını önlemek için her şeyi eksiksiz planlayıp uygulamak gerekir.

Kanal Tedavisi Adım 8

Geçici veya kalıcı dolgu malzemesi ile erişim deliği kapatılır. Rubber-dam kaldırılır.

Kanal Tedavisi Adım 9

Kök kanal tedavisinden sonra diş kirlenmeden, enfeksiyondan korumak için geçici bir dolgu ile kapatılmıştır. Tüm işlemler bittiğinde bir antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Diş hekimi veya endodontist’in yönergeleri eksiksiz izlenmelidir. Tedaviden yaklaşık bir hafta sonra reçetesiz (aspirin, ibuprofen) ilaçlar veya reçete ile (kodein-tipi) ilaçlar kullanılabilir. Tedavi sonrası bazı küçük rahatsızlık olması normaldir.

Kanal Tedavisi Adım 10

Kayıp diş yapısını değiştirmek ve dişin üstüne tam bir sızdırmazlık sağlamak için uzmandan destek alınmalıdır. Kontroller aksatılmamalı ve herhangi bir sorunda diş hekiminize başvuracağını bilinmelidir. Dişlerinizi düzenli fırçalayıp, yeme ve içmelerine dikkat ederseniz bu gibi durumlarla karşılaşmanız daha azdır

tr_TRTurkish
Open chat
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?